Czasem od tak, mimochodem Coś czegoś staje się powodem... Foto dziennik...
wtorek, 21 grudnia 2010
Każdy zdolny do minimalnej refleksji obywatel jakiegokolwiek państwa, demokratycznego czy też totalitarnego zadaje sobie pytanie czy system w jakim żyje nie może być lepszy, a ten który istnieje właściwie dlaczego jest dominujący...Janusz Zajdel w roku 1982 popełnił właśnie taką powieść. Limes inferior bo o niej tu mowa to gatunek science fiction... Już przy poprzedniej notce wspomniałem, że się wciągam w kolejną fascynującą historię i nie pomyliłem się...  akcja książki (ok w moim przypadku audiobooka) ma miejsce w fikcyjnym Argolandzie. Porządek społeczny w Argolandzie opiera się na podziale społeczeństwa na siedem klas społecznych, oznaczonymi cyframi od zera do sześciu, w zależności od wyniku testów na inteligencje. Za gotówkę w mieście służą trzy rodzaje punktów: czerwony, żółty i zielony, przyznawane odpowiednio: – w zależności od samego faktu istnienia – każdy niezależnie od kompetencji i pracy dostaje taką samą liczbę punktów czerwonych, – w zależności od klasy społecznej – każda klasa ma inny przydział punktów zielonych, – w zależności od rodzaju wykonywanej pracy – punkty żółte. Towary luksusowe i bardzo dobrej jakości można kupić wyłącznie za żółte (zwane "kanarkami"), za zielone – zwykłe, a za czerwone – wyłącznie podrzędnej jakości. Punkty przechowywane są na tzw. Kluczu – kombinacji dowodu osobistego, karty kredytowej, zegarka, kalkulatora, certyfikatu klasy intelektu oraz czytnika linii papilarnych (który pozwala na korzystanie z Klucza wyłącznie jego właścicielowi).
Książka godna polecenia, a według znawców gatunku jedna z lepszych Janusza Zajdla. Fabuła wciąga akcją i światem zbliżonym do tego w jakim żyjemy, wszystko jest prawdopodobne a nawet czasami czujemy że prawdziwe, realne. Aluzje do komunizmu (stojący pod bankami kameleony oferujące wymianę punktów po nieoficjalnym kursie) i kapitalizmu (dążenie do globalnego konsumpcjonizmu). Słabym punktem, o ile taki można znaleźć, jest zakończenie (to moje subiektywne zdania), fabuła ucięta jakby w środku interesującej akcji chciało by się powiedzieć jeszcze i jeszcze...  pozostaje niedosyt... i pytania bez odpowiedzi?!

Ocena: 6/7
poniedziałek, 20 grudnia 2010
Mamy w Exeter zimę na całego pierwszy śnieg spadł pod koniec listopada, na początku grudnia tak nasypało że trzymało aż do wczoraj, a wczoraj pogoda obdarzyła nas kolejna 30 cm warstwą białego puchu... z tego co informowało radio (a także oficjalny email od mojego pracodawcy) zaleca się bez ważnego powodu nie ruszać z domu... a my ulepiliśmy małego bałwanka w ogrodzie...:-)...hm może to nie arcydzieło ale ile było frajdy przy lepieniu, poniżej filmik...:-)...
środa, 15 grudnia 2010
Dzisiaj takie nieco nieudane zdjęcie,czyli prześwietlone i w ruchu?!... mnie się podoba wyszło może z tuzin pięknych fotek z Zosią, a ta jedna jakoś tak mi przypadła do gustu, że ją tu umieszczę...?!
Tagi: Zosia
22:46, sbrozyna , Portret...
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 grudnia 2010
Czekaliśmy, czekaliśmy i się do czekaliśmy tegorocznych Mikołajków (pierwszych w miarę świadomych dla Zosi)... a cóż to nasza córeczka dostała małą farmę z konikami, krówkami i owieczkami; sukienkę i piękną ciepłą bluzę no i elfią chatkę z dwoma elfami (Gucio i Majka) poniżej kilka fotek......... oczywiście rodzice nieco zaszaleli i Mikołaj z choinką zawitał dwa dni wcześniej tj 4 grudnia... poniżej filmik...:-)
niedziela, 05 grudnia 2010
Przy pisaniu notki o biografii Ryszarda Kapuścińskiego żaliłem się jak to mało czasu mam na literaturę i ze prawdopodobnie najlepszą formą dalszych spotkań z dobrą książką będzie audiobook...... hm, zamyśliłem się bo rumieńce wstydu oblały mą twarz, ale jak to mawiał (już nie pamiętam kto, nie ważne) wstyd to kraść i dać się złapać, książka Wyjście z cienia Janusza Zajdla to moje pierwsze spotkanie z tym autorem...
W gwoli wstępu trzeba napomknąć że Janusz Zajdel to postać nie byle jaka na polskiej scenie fantastyki naukowej (jego imieniem nazwano nagrodę literacką im. Janusza Zajdla w dziedzinie fantastyki). Był reprezentantem nurtu socjologicznego, przedstawiał  i badał społeczeństwa totalitarne. Przykładem tego jest właśnie powieść Wyjście z cienia, opisująca planetę Ziemię osiemdziesiąt lat po tzw odsieczy Proksyjskiej (przybysze z innej galaktyki, którzy pomogli ziemianom odeprzeć atak Elgomajow) jak to się skończyło i dlaczego właściwie do niej doszło odnajdziecie na kartach książki (w tym przypadku audiobooka). Czytając kolejne rozdziały ma się wrażenie że gdzieś już o tym się słyszało a historia choć zwana fantastyką naukową miała już miejsce w przeszłości... ok więcej już nie piszę bo nie ma to jak okrywanie historii samodzielnie...:-)

Ps. książka jest świetna a ponoć jest to jedna z przeciętnych pozycji autora... już zabrałem się do słuchania kolejnej Limes inferior ...:-)

Ocena: 5/7
sobota, 04 grudnia 2010
Udało mi się wyrwać nieco wcześniej z pracy i choć przez chwilę mogłem uczestniczyć w tym szaleństwie. Grudniowe czwartki w Exeter jak i pewnie w całej Anglii to te dni kiedy człowiek w spokoju (?!) po pracy do godziny 22:00 może zrobić zakupy... Princesshay to centrum handlowe w samym centrum miasta (taka nowoczesna dzielnica z pięknymi szklanymi sklepami i niebotycznie drogimi apartamentowcami)... pozwoliłem sobie nakręcić ruch na tej ulicy i świąteczny wystrój około godziny 21:00, serdecznie zapraszam...:-)

 


Ps. tak przy okazji i mnie się udało polowanie zdobyłem kilka fajnych prezentów pod choinkę dla Zosi może wrzucę tu jakąś fotkę po świętach...:-)
piątek, 03 grudnia 2010
Ktoś by powiedział co z tego, ale dla nas to wydarzenie, Devon to takie miejsce w UK gdzie śnieg leży co najwyżej kilka godzin, a tu już drugi dzień, temperatury od tygodnia oscylują w dzień poniżej 0o a w nocy około -5o C... ...zdjęcia z wczorajszego poranka... widok z okna... oj miło by było gdyby utrzymał się do świąt...:-)

Ps. śnieg nie jest taki zły przekonali się do tego piłkarze Lecha Poznań remisując z Juventusem Turyn 1:1 i awansując do 1/16 Ligii Europy...:-) 
piątek, 26 listopada 2010
Nie jest łatwo zrobić dobre zdjęcie a to jest nieostre a to za ciemne lub za jasne, nasycenie kolorów jest jakieś takie nijakie no i kompozycja czasami się zdarzy jakaś taka bez wyobraźni. Ktoś by powiedział od czego jest Photoshop i technika HDR (pisałem tu dwa lata temu podając przykład) połączyć dwa niedoskonałe zdjęcia w jedno bardzo dobre. Poniżej właśnie takie zdjęcie, które pewnie nie miało by prawa wyjść trochę mu nie pomagając... a trzeba przyznać ma klimat...Autor: Kadrusz     Galeria: obiektywni.pl
poniedziałek, 22 listopada 2010
Akurat Zosia rozpoczęła swoja południową drzemkę a więc mam jakąś godzinkę tylko dla siebie. TVN Style leci taki program 66 naj (najlepszych seriali, niezapomnianych piosenek itp itp) i bawiąc się tą konwencją wybrałem 5 naj bajek Zosi. Ma ich kilka a zaczęło się gdy była jeszcze w brzuszku u mamy nadpodziw spokojnie zachowywała się gdy leciała...

1.  Syrenka Arielka2. Bob Budowniczy - Zosia wykazuje dziwne zainteresowania mechaniką, budownictwem i elektroniką może właśnie dzięki tej bajce (pierwszy raz obejrzała Boba w wieku 8 miesięcy i nie może przestać) 3. Teletubisie - jak tylko Zosia skończyła roczek, ktoś jej puścił czołówkę Teletubisiów i tera jest to jej numer jeden wśród najbardziej ukochanych bajek (będąc w Polsce dostała dwupłytowy prezent z przygodami swoich bohaterów), ogląda je niemal codziennie...4. Noddy - czasami mam wrażenie że moje dziecko specjalnie budzi się o godzinie 6:00 (w Polsce jest 7:00) by na stacji TVN Style obejrzeć swoją ulubioną bajkę...5. SamSam - kolejna bajka ze stacji TVN Style, cieszy mnie tym bardziej że sam kiedyś uwielbiałem historie o superbohaterach... a poniżej Zośka oglądająca SamSama...
Ps.
piątek, 19 listopada 2010
Jakiś czas temu popełniłem tu notkę na temat książki Ryszard Kapuściński - biografia pisarza bardzo rzetelnej publikacji na temat twórczości naszego najbardziej znanego na świecie pisarza reportażysty, mimochodem wspomniałem o biografii autorstwa Artura Domosławskiego Kapuściński non fiction gdyż jeszcze nie miałem jej okazji przeczytać... dziś się poprawiam... Od jakiegoś czasu walczyłem z myślą by przeczytać tą książkę, będąc w Polsce nawet już miałem ją w koszyku ale jak tylko pomyślałem ile miejsca zajmie mi w moim plecaku i czy w ogóle będę miał czas zasiąść nad tą cegłom (do dzisiaj leży głęboki w szafie nie przeczytana powieść Jacka Dukaja Lód, ponad tysiąc stron)... od kiedy zostałem ojcem notorycznie cierpię na brak czasu tylko dla siebie, Zosia uwielbia książki ale jest tak nimi podekscytowana że zamienia je w strzępy makulatury, znalazłem jednak sposób... audiobook, czas jaki potrzebuje by dotrzeć do pracy i z niej wrócić to jakaś godzinka do tej pory można by rzec zmarnowana, ale od października już nie gdyż odkryłem świat audiobooków, na pierwszy rzut poszedł właśnie Kapuściński non fiction.
Od momentu wydania książki do dzisiaj narosło wiele mitów na temat tej pracy, że demaskująca i piorąca brudy wielkiego reportażysty. Powiem tak nic takiego w niej nie odnalazłem, bo co to za odkrycie że Kapuściński był lewakiem (ok pan Ryszard nie przechwalał się swoimi młodzieńczymi fascynacjami ale każdy kto choć trochę interesował się jego twórczością bez problemu coś nieco wiedział na ten temat), ze miał znajomości u wysoko postawionych członków ówczesnej władzy (ciekawe jak by przez przeszło 30 lat podróżował po świecie) że nie był wzorowym małżonkiem (artysta który spędzał kilka miesięcy w roku po za domem?!) mijał się się z prawdą, koloryzował (chyba nikt nie traktuje Cesarza jako literatury faktu jest to raczej studium władzy totalitarnej) itp itd... powiem tak książka mi się bardzo podobała, autor wykonał kupę pracy by zebrać wszystkie zawarte w niej informacje a Ryszarda Kapuścińskiego przedstawia jako wybitnego człowieka któremu nie obce były słabości i błędy a który (pewnie jak każdy z nas) nie lubił się z nimi obnosić a wręcz przeciwnie przedstawiał się w jak najlepszym świetle... poniżej fragment audiobooka... :-)


Ocena: 5/7
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 54
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Ciekawe Blogi
Ciekawe strony...
Cień Wernera TV...
CWTV Foto
CWTV Komiks
Dlaczego Cień Wernera...
Foto galerie...
Foto_Blogi...
Foto_magazyny...
Info dla Emigrantów...
Interaktywne media...
Ksiega gosci...
Masters of photography...
Sportowe_Blogi...
Testy i opinie...

darmowe liczniki>

statystyka